30 lat temu, 15 lutego 1991 roku, prezydencki Polski i Czechosłowacji oraz premier Węgier podpisali na zamku w Wyszehradzie na Węgrzech deklarację o współpracy zwaną Grupą Wyszehradzką lub V4.
Deklaracja stworzyła ramy polityczne dla szerokiej współpracy trzech, a następnie czterech, państw. Pierwotnym celem współpracy było dążenie do pełnego przywrócenia niezależności państwowej, demokracji i wolności, likwidacji przejawów systemu totalitarnego, budowy demokracji parlamentarnej, poszanowania praw człowieka i jego podstawowych wolności, stworzenia gospodarki rynkowej, włączenia się w pełnym zakresie w europejski system polityczny, gospodarczy oraz system bezpieczeństwa i prawodawstwa. Symbolicznym zwieńczeniem tego pierwszego etapu, otwierającym również nowe możliwości współpracy wyszehradzkiej, było wejście naszych państw do NATO, a następnie do Unii Europejskiej.
Dziś państwa Grupy Wyszehradzkiej nadal łączy poza przyjaźnią
i współpracą, także świadomość podobnych wyzwań społecznych
i gospodarczych, zrozumienie wartości płynącej z solidarności regionalnej,
a także wola realizacji wspólnych celów w polityce europejskiej
i zagranicznej.
V4 to jednak nie tylko współpraca polityczna. Jedną z emblematycznych instytucji naszej współpracy jest działający od 2000 r. Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, który ufundował dotychczas niemal 2400 stypendiów oraz wsparł realizację blisko 6 tys. projektów organizacji pozarządowych, samorządów, naukowców i artystów przede wszystkim
w naszych 4 państwach, ale także w krajach Partnerstwa Wschodniego
i Bałkanów Zachodnich. Cieszymy się, że tak ważny jubileusz Grupy Wyszehradzkiej przypada w okresie polskiego przewodnictwa w Grupie, trwającego od lipca 2020 r. do czerwca 2021 r.