Rosja eskaluje swoje działania w naszej części Europy. W obliczu zagrożeń musimy działać solidarnie, dlatego z inicjatywy Polski, która przewodniczy aktualnie Grupie Wyszehradzkiej, zwołałem pilne posiedzenie przywódców – mówił szef rządu Mateusz Morawiecki

Spotkanie zainicjowała polska prezydencja w celu omówienia eskalacji działań w ostatnich tygodniach ze strony Federacji Rosyjskiej dot. stosunków czesko-rosyjskich oraz wyrażenie solidarności i poparcia dla działań podejmowanych przez Republikę.

Czechy poinformowały o wydaleniu z kraju osiemnastu pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Pradze, którzy zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskich służb specjalnych. Decyzja miała związek z wcześniejszym uzyskaniem przez czeskie służby dowodów, które uzasadniały podejrzenie udziału oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego w eksplozji składów amunicji w kompleksie Vrbětice w 2014 r. W wyniku wybuchu zginęły dwie osoby. W ramach retorsji Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji uznało 20 pracowników Ambasady Republiki Czeskiej w Moskwie za osoby niepożądane i nakazało im opuścić kraj.

Solidarność i poparcie dla działań podejmowanych przez Republikę Czeską wyraziły już m.in.: NATO, szefowie pięciu z siedmiu grup politycznych w Parlamencie Europejskim, a także wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borell. Oświadczenie potępiające działania zagrażające bezpieczeństwu suwerennych państw i ich obywateli oraz wyrażające solidarność z działaniami podjętymi przez Czechy wystosowali również ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej. Zostało ono poparte przez przewodniczących parlamentów tych państw.

W rozmowie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej po raz pierwszy wziął udział Eduard Heger, który 1 kwietnia 2021 r. objął stanowisko premiera Słowacji. Premier Heger w latach 2020-2021 pełnił funkcję wicepremiera i ministra finansów w rządzie Igora Matoviča.