Unijne regulacje muszą chronić obywateli, ale również wolności obywatelskie.

Unia Europejska nieustannie stara się wprowadzać nowe regulacje dotyczące internetu, takie jak AI Act, Digital Services Act (DSA) oraz kontrowersyjny projekt „chat control”. Jak podkreśla Europoseł Piotr Müller, choć intencją tych przepisów jest ochrona społeczeństwa, w tym dzieci, przed zagrożeniami w cyfrowym świecie, istnieją poważne obawy dotyczące ich wpływu na wolność słowa czy prywatność.

„Nie ma wątpliwości, że powinniśmy zajmować się ochroną przed treściami, które mogą być szkodliwe, które mogą źle wpływać na społeczeństwo. W szczególności na wychowanie dzieci. Natomiast w tej izbie, jak i w Komisji Europejskiej, temat ten jest bardzo często wykorzystywany, aby podjąć kroki daleko dalej idące kroki… Kroki, które powodują ograniczenie swobody wypowiedzi, wprowadzenie prewencyjnej cenzury czy proponujące wycofanie z możliwości szyfrowania w popularnych komunikatorach jak Signal, WhatsApp czy Messenger.” – powiedział Piotr Müller

Ochrona społeczeństwa, w tym dzieci, jest kluczowa, ale musimy unikać wprowadzania regulacji, które mogą prowadzić do ograniczenia swobód obywatelskich i innowacyjności w Europie. Jego zdaniem, przepisy takie jak „chat control” mogą naruszać prawo do prywatności poprzez możliwość skanowania nawet szyfrowanych rozmów.

Europoseł zwraca także uwagę na ryzyka związane z Digital Services Act, który może prowadzić do nadmiernej cenzury treści online. DSA, choć w założeniach walczy z dezinformacją i nielegalnymi treściami, w praktyce może stać się narzędziem nadmiernej moderacji i ograniczania wolności słowa w internecie. 

„To jest wersja internetu chińskiego, a nie europejskiego… Domagam się od Komisji Europejskiej jasnej deklaracji, że projekt „Chat Control” pod kątem likwidacji szyfrowania zostanie wycofany. Po drugie domagam się wreszcie odpowiedzi na pytanie, czy proponowaliście nielegalne porozumienia wobec X i Elona Muska.” – powiedział Europoseł.

Z pytaniami dotyczącymi dalszych kroków i planów dostosowania regulacji „Chat Control” Europoseł Müller zwrócił się do Komisji Europejskiej w tym tygodniu. Jeżeli chodzi o cenzurę prewencyjną i propozycję nielegalnych porozumień Piotr Müller wysłał zapytanie jeszcze w sierpniu. Niestety do tej pory nie otrzymał jasnej odpowiedzi ze strony KE.