Przed komisjami Parlamentu Europejskiego trwają wysłuchania kandydatów na komisarzy nowej Komisji Europejskiej. W ich ramach Europoseł Piotr Müller spotkał się ze Stéphane’em Séjourné, byłym ministrem spraw zagranicznych Francji, a obecnie kandydatem na stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej oraz komisarza ds. dobrobytu i strategii przemysłowej. Wspólnie omówili kluczowe wyzwania stojące przed rynkiem europejskim i rozmawiali o strategicznych działaniach, które mogą wzmocnić jego konkurencyjność w obliczu dynamicznego rozwoju technologii.
Energia – niższe ceny i efektywniejszy system ETS
Europoseł Piotr Müller wskazał na problem wysokich cen energii, które stanowią istotne obciążenie dla europejskiego przemysłu i gospodarstw domowych. Podkreślił konieczność zreformowania Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS).
To obecny kształt systemu ETS generuje wysokie ceny energii. Konieczna jest jego reforma – podkreślił europoseł Piotr Müller.
Mniej biurokracji dla MŚP – większa elastyczność dla przedsiębiorców
Omawiając wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, europoseł Piotr Müller oraz Stéphane Séjourné rozmawiali o kwestii zmniejszenia biurokracji, by umożliwić przedsiębiorcom szybszy rozwój i skuteczniejsze funkcjonowanie na rynku europejskim. W obliczu wyzwań gospodarczych małe firmy często borykają się z nadmiernymi regulacjami, które spowalniają ich rozwój i utrudniają wprowadzenie innowacji.
Silniejszy jednolity rynek usług – mniej protekcjonizmu oraz kwestia europejskiego rynku stali
Europoseł Piotr Müller podkreślił również znaczenie wzmocnienia jednolitego rynku usług w Unii Europejskiej. Wskazał na potrzebę zmniejszenia protekcjonizmu wewnątrz UE, który może ograniczać przepływ usług i hamować rozwój rynku wewnętrznego. Zredukowanie barier pozwoliłoby zwiększyć konkurencyjność usług oferowanych na całym obszarze Unii i wzmocniłoby pozycję europejskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej. Ważną częścią rozmowy był także rozwój europejskiego runku stali.
Zintegrowany rynek to gwarancja dobrobytu
Europoseł Müller podkreślił, że silny, zintegrowany i konkurencyjny rynek europejski to klucz do zapewnienia długotrwałego dobrobytu mieszkańcom Unii Europejskiej. Konstruktywna współpraca i wspólne działania na rzecz wzmocnienia innowacyjności oraz technologicznego potencjału Europy pozwolą Unii skutecznie rywalizować z największymi światowymi gospodarkami, zwłaszcza w kontekście współpracy transatlantyckiej z USA.