Za pierwszą oficjalną delegacją Parlamentu Europejskiego do USA pod nową administracją kolejny intensywny dzień pełen kluczowych spotkań w Waszyngtonie. Europoseł Piotr Müller oraz pozostali przedstawiciele Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) we wtorek odbyli rozmowy m.in. w Departamencie Stanu i Federalnej Komisji Handlu, a także spotkali się z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą.
Spotkanie z przedstawicielami Departamentu Stanu USA – walka o dostęp do chipów AI
Rozmowy w Departamencie Stanu USA koncentrowały się na polityce cyfrowej i bezpieczeństwie technologicznym. Europoseł Piotr Müller podkreślił, że Polska nie może być spychana do technologicznej drugiej ligi i powinna mieć zapewniony dostęp do zaawansowanych chipów GPU, kluczowych dla rozwoju sztucznej inteligencji.
– Decyzje poprzedniej administracji USA i brak ambicji rządu w Warszawie nie mogą skazywać Polski na stagnację – powiedział Müller. – Nasi naukowcy i przedsiębiorcy chcą rozwijać AI na najwyższym poziomie, a ograniczenia w dostępie do chipów oznaczają wykluczenie z globalnej rywalizacji technologicznej.
Podkreślił również, że to nie tylko kwestia technologii, ale także wizji i strategicznego myślenia o przyszłości Europy.
– Przekonałem pozostałych członków delegacji, że Parlament Europejski powinien mówić w tej sprawie jednym głosem. Teraz wspólnie zabiegamy o zmianę polityki USA wobec dostępu do chipów AI dla Europy i Polski – dodał.
Spotkanie z Federalną Komisją Handlu (FTC) – mniej regulacji, więcej współpracy!
Podczas rozmów z przedstawicielami Federalnej Komisji Handlu USA (FTC) europoseł Piotr Müller zwrócił uwagę na potrzebę tworzenia inteligentnych regulacji, które wspierają innowacje i wzrost gospodarczy, zamiast hamować rozwój rynku. Dyskusja dotyczyła konkurencyjności, rynków cyfrowych oraz regulacji Big Tech.
– Mniej biurokracji, więcej możliwości – zamiast dławić innowacje nadmiernymi regulacjami, powinniśmy tworzyć warunki do wzrostu i wzajemnych inwestycji – podkreślił Müller.
W rozmowach pojawił się także temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na przyszłość gospodarki.
– AI zmienia świat, a nasze regulacje muszą wspierać ten proces, a nie go spowalniać – dodał.
Müller zwrócił uwagę, że Europa i USA powinny ściślej współpracować w wyznaczaniu globalnych standardów, aby wzmocnić rynki i stworzyć przyjazne środowisko dla przedsiębiorców.
– Konkurencyjna Europa to Europa, która potrafi współpracować – podsumował.
Kolejne spotkania z amerykańskimi NGO
Delegacja IMCO spotkała się również z przedstawicielami biznesu w Atlantic Council, kontynuując rozmowy z amerykańskim sektorem pozarządowym. Było to kolejne spotkanie z przedstawicielami think tanków i organizacji pozarządowych, po wcześniejszych wizytach w Hudson Institute i Alliance Defending Freedom (ADF). Dyskusje z trzecim sektorem stanowią jeden z elementów delegacji, pozwalając na wymianę doświadczeń i poglądów na temat regulacji rynków cyfrowych oraz roli sztucznej inteligencji w gospodarce transatlantyckiej.
Spotkanie z Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą
Delegacja europarlamentarzystów spotkała się również z Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą, aby omówić relacje transatlantyckie oraz wnioski z dotychczasowych spotkań w ramach wizyty w Waszyngtonie.

Europoseł Piotr Müller przebywa w USA w ramach pierwszej oficjalnej delegacji Parlamentu Europejskiego do Stanów Zjednoczonych pod nową administracją. Wraz z nim w delegacji biorą udział przedstawiciele różnych grup politycznych: Anna Cavazzini (Greens/EFA, Niemcy), Andreas Schwab (EPP, Niemcy), Pablo Arias Echeverría (EPP, Hiszpania), Christel Schaldemose (S&D, Dania), Klára Dostálová (PfE, Czechy) oraz Sandro Gozi (Renew, Francja).