Już w niedzielę wybory parlamentarne, zatem jest to czas nie tylko obietnic, ale również rozliczeń. Poseł ziemi słupskiej – Piotr Müller – objął mandat niecałe 10 miesięcy temu. To wystarczyło, aby skutecznie wesprzeć rozwój ziemi słupskiej. Jego flagowym sukcesem jest wieloletni program rekompensat za tarczę antyrakietową, który wreszcie stał się rzeczywistością. Dzięki wsparciu Müllera również Akademia Pomorska w Słupsku staje się coraz silniejszym ośrodkiem akademickim. Dodatkowo, przez najbliższych pięć lat mieszkańcy ziemi słupskiej będą mogli korzystać z bogatej oferty naukowej, kulturalnej i sportowej.
– Gdy obejmowałem mandat poselski w grudniu 2018 roku, nawet nie zakładałem, że tak wiele uda się zrealizować w ciągu tych dziesięciu miesięcy – powiedział Piotr Müller – Szczególnie dumny jestem z sukcesu wieloletniego programu rozwoju ziemi słupskiej, który zainicjowałem oraz koordynowałem.
Premier Mateusz Morawiecki podpisał w Słupsku uchwałę Radę Ministrów, tym samym program stał się rzeczywistością. Region uzyska 115 mln złotych w ramach rekompensat.
Wieloletni program rekompensat za tarczę antyrakietową
Słupszczanie czekali na ten moment od bardzo długiego czasu. Temat nabrał tempa, gdy trzy miesiące temu w sprawę osobiście zaangażował się Piotr Müller. To dzięki jego inicjatywie udało się skoordynować działania administracji rządowej oraz samorządowców z regionu.
– Wieloletni program rozwoju stał się faktem. Mam nadzieję, że przyznane środki pomogą w rozwoju ziemi słupskiej. Nowe drogi, szkoły, a także infrastruktura sportowa to tylko niektóre elementy, które mogą powstać dzięki tym pieniądzom. Dużą rolę w ich przyznaniu odegrał Piotr Müller, jeden z moich najbliższych współpracowników. Włożył wiele wysiłku w negocjacje, a także koordynowanie rządowych prac nad projektem i zbieranie sugestii samorządowców – podkreślał premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania w Słupsku.
W ramach wieloletniego programu przewidziane są środki finansowe w wysokości 115 mln złotych. Program realizowany będzie w latach 2020-2024. Przyznane pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie rozwoju bazy drogowej regionu, budowę szkół i przedszkoli, a także nowej infrastruktury sportowej. W programie obecne są także elementy partycypacyjne – to mieszkańcy zdecydują, na co zostaną przeznaczone środki.
Unikalny program dla mieszkańców ziemi słupskiej: akcje naukowe, kulturalne i sportowe przez najbliższych 5 lat
Na początku października Piotr Müller poinformował o rządowym wsparciu programu Aktywna Akademia 5 plus w wysokości ponad 10 milionów złotych. Przez najbliższych pięć lat na mieszkańców ziemi słupskiej czeka bogata oferta atrakcji naukowych, kulturalnych i sportowych.
– Dla dzieci i młodzieży będą organizowane zajęcia sportowe, manualne oraz z programowania komputerowego. Dorośli będą mogli zwiększać swoje kompetencje podczas otwartych wykładów i warsztatów prowadzonych również przez zagranicznych ekspertów – powiedział Piotr Müller.
Pierwszym z trzech filarów programu Aktywna Akademia 5 plus są działania popularyzujące naukę. To na nie przez najbliższych pięć lat każdego roku będzie przeznaczane 600 tys. złotych. W Słupsku odbędą się liczne spotkania z autorytetami naukowymi, warsztaty i wykłady otwarte prowadzone przez ekspertów zagranicznych. Dzieci i młodzież z regionu będą mogły brać udział w zajęciach z programowania komputerowego oraz korzystać z oferty dodatkowych bezpłatnych zajęć w ramach Uniwersytetu dla Dzieci. Drugim filarem pięcioletniego programu są działania prozdrowotne i sportowe. Dzięki uzyskanym pieniądzom (ponad 630 tys. złotych rocznie) będzie dostępna atrakcyjna oferta sportowa dla dzieci i młodzieży w Słupsku. Planowana jest także wymiana dobrych praktyk w zakresie zachowań prozdrowotnych, której celem jest poprawa jakości życia mieszkańców w różnym wieku – uczniów, studentów, czy też seniorów.
– Każdego roku przez najbliższych pięć lat organizowane będą setki godzin zajęć z piłki nożnej, koszykówki, sztuk walki oraz lekkoatletyki. Poprawi to nie tylko kondycję dzieci i młodzieży, ale również pozwoli na odkrycie nowych talentów! – podkreślił Piotr Müller.
Trzecim aspektem programu są działania promujące kulturę i sztukę. Koncerty muzyczne, czwartki literackie czy wsparcie organizacji Juwenaliów Akademii Pomorskiej – to tylko nieliczne z planowanych działań w ramach tego filaru programu.
Silna słupska uczelnia
– Ważne jest, aby młodzi ludzie mieli dostęp do dobrych uczelni w całej Polsce, mogli wybierać, gdzie chcą studiować i mieć różne możliwości. To do nich należy decyzja, a moim celem jest umożliwienie im tego wyboru – podkreślił Piotr Müller. – Szczególnie wspieram Akademię Pomorską w Słupsku, która w tym roku obchodzi swoje 50-lecie. Jej aktywną działalność obserwuję już od kilku lat. Wierzę, że dzięki silnej uczelni w regionie zyskują wszyscy mieszkańcy.
Jedynie w 2019 roku do Akademii Pomorskiej w Słupsku skierowano kilkadziesiąt mln złotych. Dzięki przebudowie historycznego budynku po dawnej stołówce wojskowej powstanie tu wielofunkcyjna aula na potrzeby akademickie i projekty kulturalne. To właśnie w Słupsku będą prowadzone m.in. zaawansowane badania nad szeroko rozumianym środowiskiem przyrodniczym i racjonalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych. To również tutaj powstanie unikatowe laboratorium oparte o technologie IT, pozwalające na monitorowanie, analizę operacyjną i naukową zagrożeń bezpieczeństwa fizycznego oraz zagrożeń w cyberprzestrzeni z możliwością ich symulacji i wizualizacji. Dodatkowo uruchomione zostanie Pomorskie Centrum Humanistyki Cyfrowej, które umożliwi wdrożenie nowych metod badawczych, a także upowszechnianie wyników badań z wykorzystaniem współczesnych narzędzi cyfrowych. Powstanie również Centrum Badań nad Chorobami Cywilizacyjnymi.
Jedną z decyzji Piotra Müllera, jeszcze jako wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego, było utworzenie kierunku prawo na Akademii Pomorskiej. Spotkało się to z ogromnym zainteresowaniem kandydatów – był to jeden z najpopularniejszych kierunków podczas rekrutacji. Kierunek ten jest bliski posłowi, ponieważ sam jest absolwentem prawa, a także został uznany przez Dziennik Gazetę Prawną jednym z 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce w 2018 roku.
Powiat słupski: 16 inwestycji drogowych
Do powiatu słupskiego trafi blisko 30 mln złotych na lata 2019-2020, z czego aż 7 mln zostało przyznanych przez Premiera Mateusza Morawieckiego na podstawie rekomendacji jego bliskiego współpracownika – Piotra Müllera.
– Jestem wdzięczny Panu Premierowi za uwzględnienie moich dodatkowych rekomendacji inwestycji drogowych w powiecie słupskim. Każde środki finansowe dla naszego regionu są bardzo ważne: to nie tylko poprawa komunikacji w powiecie, ale to także miejsca pracy podczas budowy dróg – podkreślił Müller. Premier Mateusz Morawiecki przychylił się do sugestii swojego współpracownika i uwzględnił cztery inwestycje drogowe o łącznej wartości 7 mln złotych. Dodane inwestycje to:
- Słupsk: budowa ulicy Legionów Polskich wraz z przebudową ulicy Zaborowskiej.
- Grąsino: przebudowa odcinka drogi powiatowej.
- Ustka: przebudowa ulic Jagiellońskiej i Mickiewicza.
Łącznie zrealizowanych będzie 16 inwestycji drogowych, z czego pięć będzie w miastach Słupsk i Ustka.
Wybory już w niedzielę
Piotr Müller podsumował swoje 10 miesięcy dla ziemi słupskiej. Teraz startuje z numeru 3 listy Prawa i Sprawiedliwości, starając się o możliwość działania dla regionu przez kolejne cztery lata. Wybory już 13 października 2019 r.