Nie zwalniamy tempa. Robimy kolejny ważny krok w kierunku poprawy stanu pomorskich dróg. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad umieści dzisiaj w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenie o przetargu na przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej dla obwodnicy Słupska i Kobylnicy drogi krajowej nr 21. Trasa zostanie zrealizowana w ramach rządowego „Programu budowy
100 obwodnic na lata 2020-2030”.
– Cieszę się, że mogę zakomunikować kolejny sukces drogowy dla naszego regionu! Często zakorkowane miasto Słupsk i coraz prężniej rozwijająca się Kobylnica potrzebują obwodnicy. W sezonie letnim ułatwi to przemieszczanie się nie tylko mieszkańcom, ale również wszystkim udającym się nad morze np. do Ustki – podkreśla rzecznik rządu Piotr Müller.
Przygotowanie dokumentacji obwodnicy Słupska i Kobylnicy
Przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Słupska i Kobylnicy DK21 został wysłany do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Trasa powstaje w ramach Programu budowy 100 obwodnic. Przyszły wykonawca dokumentacji przygotuje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej oraz uzyska decyzję
o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. To opracowanie będzie w przyszłości podstawą do realizacji trasy w formule „Projektuj i buduj”.
Odciążenie Słupska i Kobylnicy
Obecna droga krajowa nr 21 przechodzi przez ścisłe centrum Słupska i Kobylnicy. Celem przygotowania tej obwodnicy jest stworzenie bezpiecznego odcinka trasy, zapewniającego usprawnienie dalekobieżnego ruchu drogowego, odciążenie tych miast od uciążliwego dla mieszkańców ruchu tranzytowego, poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrona środowiska.
Konsultacje z mieszkańcami
Obwodnica Słupska i Kobylnicy będzie miała parametry drogi głównej ruchu przyspieszonego wraz
z wszelkimi niezbędnymi obiektami i urządzeniami towarzyszącymi. W czasie przygotowywania dokumentacji jest przewidziana organizacja spotkań informacyjnych dla mieszkańców, by poznać ich opinie na temat przebiegu i kształtu trasy.
– Cieszę się, że działania podejmowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad spełniają oczekiwania obywateli. Opinie mieszkańców przy tego typu inwestycjach to podstawa działalności takich instytucji. Infrastruktura drogowa powstaje z myślą o mieszkańcach i to szczególnie z nimi powinna być konsultowana – powiedział Piotr Müller, poseł na Sejm RP.
Program 100 obwodnic na lata 2020 – 2030
W ramach rządowego „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030” w Województwie Pomorskim powstanie pięć obwodnic:
– Brzezia w ciągu drogi krajowej nr 25 (trwa przetarg na realizację prac budowlanych),
– Człuchowa w ciągu drogi krajowej nr 22/25 (uzgadniany jest Program inwestycji),
– Słupska i Kobylnicy w ciągu drogi krajowej nr 21 (ogłoszony został przetarg na prace projektowe),
-Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 22 (przygotowano Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe),
– Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55 (podpisano Program inwestycji).
W ramach „Programu powstanie 100 obwodnic” powstanie sieć dróg krajowych o łącznej długości
ok. 820 km. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Będą to trasy
o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.
Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.