Filarem demokracji musi być wolność słowa. Mówił o tym Piotr Müller podczas debaty na temat DSA w Parlamencie Europejskim. Europoseł podkreślił, że w teorii DSA miało bronić nas przed szkodliwymi treściami w sieci. Jednak akt może stać się też doskonałym narzędziem do cenzury prewencyjnej w Internecie.
Cenzura w Europie w XXI wieku?
Cenzura kojarzy się z systemami, które tłumiły wolność i niezależne myślenie. Nie łączymy jej z demokracją, która powinna zapewniać nam wolność słowa. Nie chodzi tu tylko o życie codzienne, ale też treści w Internecie, które stały się już nieodłączną częścią naszego życia.
– Musimy z uwagą przyglądać się każdemu działaniu, które jest podejmowane przez Komisję Europejską oraz przez platformy społecznościowe w ramach pakietu DSA – mówił Piotr Müller
Akt DSA powinien chronić przed dezinformacją, ale jednocześnie może stać się elementem wprowadzenia cenzury prewencyjnej w sieci.
– Kto powinien oceniać, czy krytykowanie pakietu migracyjnego jest walką z dezinformacją, czy jednak standardową debatą publiczną? – takie pytanie postawił europoseł Müller. Granica jest bardzo cienka.
– Nie po to czytaliśmy Orwella, żeby teraz obserwować powstanie europejskiego Ministerstwa Prawdy. Na to zgody być nie może – dodał.
Dlaczego DSA może służyć do cenzury prewencyjnej?
18 grudnia 2023 roku Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie, które miało na celu ocenę, czy platforma „X” (dawniej Twitter) mogła naruszyć przepisy DSA. 12 lipca 2024 roku Komisja przekazała platformie „X” wstępne ustalenia w tej sprawie. W odpowiedzi, Elon Musk, właściciel „X”, zasugerował, że Komisja proponowała platformie nielegalne porozumienie dotyczące cenzury treści. 12 sierpnia 2024 roku Thierry Breton, członek Komisji, wystosował otwarty list do Elona Muska, odnosząc się do planowanego wywiadu z kandydatem na prezydenta USA, co mogło być interpretowane jako próba wprowadzenia cenzury prewencyjnej.
W związku z tym europoseł Piotr Müller skierował pismo do Komisji Europejskiej. Zapytał w nim m.in. czy KE oferowała platformie „X” lub innym platformom VLOP jakiekolwiek porozumienie dotyczące ograniczania treści politycznych w zamian za uniknięcie kar finansowych.
Więcej na ten temat tutaj: https://piotrmuller.pl/2024/09/10/piotr-muller-skierowal-zapytanie-do-komisji-europejskiej-w-sprawie-aktu-o-uslugach-cyfrowych-dsa/