W czasie trwających przesłuchań kandydatów do nowej Komisji Europejskiej europoseł Piotr Müller, jako jedyny Polak, poruszył pilny temat zanieczyszczeń i zagrożeń ekologicznych, z którymi zmaga się Morze Bałtyckie. Podczas wysłuchania z Kostasa Kadisa, kandydata na stanowisko komisarza ds. spraw morskich i rybołówstwa, Piotr Müller pytał o konkretne rozwiązania w zakresie oczyszczenia Bałtyku i zabezpieczenia go przed potencjalną katastrofą biologiczną.
Tykająca bomba ekologiczna
Bałtyk to tykająca bomba ekologiczna, której nie możemy ignorować
– tak o zagrożeniach związanych z Morzem Bałtyckim mówił europoseł Piotr Müller podczas przesłuchania Kostasa Kadisa, kandydata na stanowisko komisarza ds. spraw morskich i rybołówstwa. Bałtyk to morze zamknięte, charakteryzujące się niskim zasoleniem, a przez to szczególnie podatne na zanieczyszczenia. Odkładające się przez dekady niebezpieczne substancje – pozostałości broni konwencjonalnej i chemicznej z czasów II wojny światowej, a także inne toksyczne materiały – stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemu. Eksperci przewidują, że w najbliższych latach pojemniki, w których przechowywane są niebezpieczne materiały, mogą ulec rozszczelnieniu, co skutkowałoby nieodwracalnym skażeniem.
Potrzebne nowe fundusze na działania oczyszczające
Piotr Müller, apelując o działania długoterminowe, podkreślił, że choć Komisja Europejska uruchomiła już program pilotażowy, to obecne środki są niewystarczające.
W ostatnich latach latach Komisja Europejska podjęła testowy program, jeśli chodzi o oczyszczanie Bałtyku, ale to jest kropla w morzu potrzeb” – powiedział europoseł Piotr Müller.
W swoich pytaniach do Kadisa, europoseł zaapelował o dodatkowe wsparcie finansowe i stworzenie kompleksowej strategii, która mogłaby zabezpieczyć przyszłość Morza Bałtyckiego oraz jego bioróżnorodności.
„Chciałbym uzyskać od Pana jednoznaczną odpowiedź, że Pan jako jako komisarz będzie podejmował działania, aby uruchomić długoletni program oczyszczania Bałtyku” – podkreślił europoseł Piotr Müller podczas wysłuchania w PE w Brukseli. W odpowiedzi Kostas Kadis zadeklarował stworzenie takiego programu.
„Prace nad czystością biologiczną Morza Bałtyckiego, o których Pan wspomniał są dla nas ważne. Jesteśmy również gotowi na dalszą współpracę zarówno z Parlamentem Europejskim po to by ten cel był dalej realizowany” – powiedział Kostas Kadis.
Jako europoseł będę weryfikował te zapowiedzi w trakcie obecnej kadencji” – dodaje Piotr Müller.
O te kwestie europoseł wcześniej pytał także Komisję Europejską – https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-10-2024-001848_PL.html
Kandydat na komisarza ds. spraw morskich i rybołówstwa
Kostas Kadis, minister rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i środowiska Cypru, został nominowany na stanowisko komisarza ds. spraw morskich i rybołówstwa w nowej Komisji Europejskiej. Przesłuchania kandydatów to procedura, podczas której eurodeputowani mogą weryfikować kompetencje i plany przyszłych komisarzy przed ich oficjalnym powołaniem.