Rząd Donalda Tuska w ostatnich miesiącach pokazał nieskuteczną pomoc dla powodzian, szczególnie w zakresie opóźnień w wypłatach odszkodowań
i niewystarczającego wsparcia dla poszkodowanych gmin. Brak sprawnej koordynacji działań oraz niedostateczne zabezpieczenia przeciwpowodziowe uwidoczniły słabości administracji rządowej w sytuacjach kryzysowych. Wielu mieszkańców dotkniętych zeszłoroczną powodzią skarży się na biurokratyczne utrudnienia i niewystarczającą pomoc państwa w odbudowie zniszczonych domów.
Dużo słów, brak szybkiego działania rządu Donalda Tuska
Europoseł Piotr Müller skierował do Komisji Europejskiej pytania w sprawie pozyskania przez Polskę środków z Funduszu Spójności oraz Funduszu Solidarności w związku
z koniecznością zapewnienia pomocy doraźnej oraz usuwania skutków powodzi w Polsce. 15 września 2024 r. Prezes Rady Ministrów RP Donald Tusk na platformie „X” oświadczył, iż zlecił ministrowi ds. UE wystąpienie o pomoc na ten cel.
W udzielonej odpowiedzi czytamy:
- Polska złożyła wniosek o przyznanie środków z Funduszu Solidarności UE 29 listopada 2024 r. Wniosek ten jest obecnie rozpatrywany przez Komisję. Jeżeli warunki uruchomienia funduszu są spełnione, Komisja określi kwotę pomocy finansowej w granicach dostępnych zasobów finansowych, zaproponuje ją władzy budżetowej i udostępni ją jak najszybciej.
Co istotne w kontekście ubiegania się środki w odpowiedzi wskazano również, że:
- Aby wykorzystać wsparcie i elastyczność zapewnianą w tym kontekście, Polska ma 6 miesięcy od wejścia w życie tego rozporządzenia na przedłożenie zmian do swoich programów polityki spójności.
Z odpowiedzi Komisji Europejskiej udzielonych na pytania europosła Piotra Müllera wynikają trzy podstawowe kwestie:
- rząd Donalda Tuska nie potrafi przekonać Komisji Europejskiej do szybkiej pomocy powodzianom,
- rząd Donalda Tuska spóźnił się z wnioskami o pomoc,
- powodzianie wciąż czekają na pomoc i środki.
Polska złożyła wniosek o przyznanie środków z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej dopiero 29 listopada 2024 r. Wniosek ten jest obecnie rozpatrywany przez Komisję. Warto zaznaczyć, że wizyta przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen we Wrocławiu miała miejsce 19 września 2024 r.
Zniszczone domy, mieszkania, przedsiębiorstwa, gminy
Premier Tusk we wrześniu, przed powodzią stwierdził, że „prognozy nie są przesadnie alarmujące”, co mogło wpłynąć na obniżenie czujności służb i mieszkańców. Po wystąpieniu powodzi wielu poszkodowanych skarżyło się na opóźnienia w udzielaniu pomocy oraz brak wsparcia w odbudowie domów, przedsiębiorstw i infrastruktury gminnej.
Przedsiębiorcy z zalanych terenów, zwłaszcza z Lądka-Zdroju, podkreślali, że rządowa pomoc obejmowała głównie budynki mieszkalne, pomijając lokale wykorzystywane do działalności gospodarczej. Mimo zapowiedzi wsparcia finansowego, wielu poszkodowanych nie otrzymało odpowiedniej pomocy w odpowiednim czasie. Kilka miesięcy po powodzi, mieszkańcy zalanych terenów wciąż nie otrzymali wystarczających środków na pokrycie strat.
TREŚĆ ZAPYTANIA SKIEROWANEGO DO KOMISJI EUROPEJSKIEJ
15 września 2024 r. Prezes Rady Ministrów RP Donald Tusk na platformie „X” oświadczył, iż zlecił ministrowi ds. UE wystąpienie o pomoc europejską w związku z koniecznością zapewnienia pomocy doraźnej oraz usuwania skutków powodzi w Polsce.
Chodziło o pozyskanie środków z Funduszu Spójności oraz Funduszu Solidarności. W związku z tym pytam:
Czy Polska złożyła już wniosek o przyznanie i uruchomienie wspomnianych wyżej środków z Funduszu Solidarności? Jeśli tak, to kiedy?
Czy Polska złożyła już wniosek o przyznanie i uruchomienie wspomnianych środków
z Funduszu Spójności i czy są to nowe środki, czy przyznane w ramach dotychczasowej puli z tego Funduszu?
Czy w przypadku złożenia ww. wniosków zostały one już rozpatrzone? Jeżeli tak, w jakiej wysokości zostały przyznane?
Link – zapytanie Piotra Müllera:
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/P-10-2024-002687_PL.html
Link – odpowiedź Komisji Europejskiej:
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/P-10-2024-002687-ASW_PL.html