Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się debata dotycząca „Kompasu konkurencyjności” przedstawionego przez Komisję Europejską 29 stycznia 2025 roku. Głos w tej sprawie zabrał europoseł Piotr Müller, podkreślając, że kluczowym wyzwaniem dla wzrostu gospodarczego Europy nie są globalne potęgi, takie jak Chiny czy USA, lecz brak zdecydowanego przywództwa w Unii.

Całe wystąpienie Piotra Müllera można zobaczyć tutaj: ⬇️

„Było to wyraźnie widoczne podczas wystąpienia wiceprezydenta J.D. Vance na szczycie AI w Paryżu. Przemawiał on z przekonaniem, ostrzegając, że nadmierna regulacja może zahamować rozwój sztucznej inteligencji, zanim ta w ogóle się rozwinie” – zaznaczył Piotr Müller. Jak dodał, niestety Ursula von der Leyen nie podjęła tego wątku, skupiając się na rozwiązaniach, które od lat osłabiają konkurencyjność Europy. „Podczas gdy Vance mówił o możliwościach i przywództwie, von der Leyen skupiła się na ideach, które od dawna powstrzymują Europę” – zauważył polityk.

Zdaniem Piotra Müllera nowa strategia Komisji Europejskiej powinna skupić się na realnym wsparciu wzrostu gospodarczego, a nie powielaniu błędnych polityk, takich jak Zielony Ład. „Ale czy lewa strona Parlamentu ma odwagę zaakceptować i wykorzystać nowe technologie, aby pomóc Europejczykom?” – pytał europoseł, podkreślając, że Stany Zjednoczone są gotowe na współpracę w zakresie budowania lepszej przyszłości.

„Europa musi mieć odwagę zrobić to samo” – podsumował.

Komisja Europejska przedstawiła „Kompas konkurencyjności” jako ramy gospodarcze, które mają wyznaczać kierunek rozwoju Unii Europejskiej w najbliższych latach. Dokument zakłada uproszczenie przepisów, łączenie inwestycji prywatnych i publicznych w kluczowe technologie oraz ograniczenie zależności zewnętrznych w celu pobudzenia innowacji. Do końca 2026 roku Komisja planuje przedstawić łącznie 47 inicjatyw ustawodawczych i nieustawodawczych mających na celu poprawę konkurencyjności europejskiej gospodarki.

źródło: https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/ATAG/2025/767237/EPRS_ATA(2025)767237_PL.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This field is required.

This field is required.