Podczas swojego wystąpienia w Parlamencie Europejskim Piotr Müller zaapelował o to, by realne ceny mieszkań stały się dostępne dla wszystkich konsumentów. W ramach prac Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów polski polityk, jako koordynator z ramienia grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, zadawał pytania w dyskusji z Komisarzem Michaelem McGrathem. Dialog dotyczył ochrony konsumentów w Unii Europejskiej.

W odpowiedzi Komisarz McGrath zapowiedział otwartość na dyskusję o przejrzystości rynku nieruchomości w ramach nowej agendy konsumenckiej.

Walka o przejrzystość rynku mieszkaniowego

W swoim wystąpieniu Piotr Müller podkreślił, że rynek mieszkaniowy w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, potrzebuje większej przejrzystości.

Jednym z proponowanych w Polsce – m.in. przez Prawo i Sprawiedliwość -rozwiązań jest wprowadzenie obowiązku ujawniania średnich cen transakcyjnych mieszkań – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

– Celem tego rozwiązania jest zapewnienie konsumentom dostępu do informacji o realnych cenach transakcyjnych w danym regionie. Dzięki temu łatwiej byłoby podejmować świadome decyzje zakupowe i ograniczyć spekulacje na rynku nieruchomości.  zaznaczył Piotr Müller.

Komisja Europejska otwarta na propozycje

W odpowiedzi Komisarz potwierdził, że temat może zostać uwzględniony w ramach nowej agendy konsumenckiej, nad którą Komisja Europejska właśnie pracuje.

W najbliższym czasie zostanie uruchomiony proces konsultacji publicznych, w ramach którego obywatele i instytucje będą mogli zgłaszać swoje propozycje.

Chociaż obecnie brak jest gotowego projektu legislacyjnego dotyczącego rynku nieruchomości, Komisja zadeklarowała gotowość do rozważenia pomysłów zgłoszonych podczas konsultacji.

Jawność cen – szansa na silniejszych konsumentów

Piotr Müller zapowiedział, że będzie konsekwentnie zabiegał o wprowadzenie rozwiązań, które zwiększą przejrzystość rynku mieszkaniowego i wzmocnią pozycję konsumentów.

– Wprowadzenie mechanizmu informacyjnego – dotyczącego realnych cen transakcyjnych – sprawi, że konsumenci w całej Unii mogli podejmować bardziej świadome decyzje przy zakupie nieruchomości – podkreślił europoseł.