Piotr Müller, jako sprawozdawca Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów zaprezentował dziś raport, w którym apeluje o odwagę w reformie zamówień publicznych w UE. Postuluje uproszczenie procedur, zwiększenie konkurencyjności i dostępności dla małych i średnich firm oraz walkę z biurokracją, by system wspierał innowacje, a nie ideologie.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) Parlamentu Europejskiego, eurodeputowany Piotr Müller zaprezentował sprawozdanie dotyczące reformy systemu zamówień publicznych w Unii Europejskiej.

Dokument, będący efektem kilkumiesięcznych prac i konsultacji z przedstawicielami samorządów, przedsiębiorców oraz środowisk akademickich i branżowych z całej Europy, przedstawia propozycje kluczowych zmian, które mają na celu uproszczenie i zmodernizowanie systemu zamówień publicznych w UE.

– Zamówienia publiczne to 14% unijnego PKB – nie możemy pozwolić sobie na system, który faworyzuje biurokrację, a nie jakość i innowacyjność. Dziś zbyt często premiujemy nie najlepsze oferty, ale te, które najlepiej odnajdują się w gąszczu procedur – zaznaczył Müller, podkreślając konieczność wprowadzenia gruntownych zmian w systemie zamówień publicznych.

W raporcie Müller wskazuje na rosnącą nieefektywność obecnych ram prawnych, które obejmują niemal 1000 stron i 476 artykułów. Zdaniem europosła, należy skoncentrować się na uproszczeniu procedur i wprowadzeniu rozwiązań, które umożliwią małym i średnim przedsiębiorstwom łatwiejszy dostęp do rynku zamówień publicznych, zwiększą przejrzystość systemu oraz ograniczą koszty administracyjne.

Kluczowe rekomendacje zawarte w  raporcie przez Piotra Müllera:

  • Wsparcie badań naukowych – tworzenie ścieżek umożliwiających realizację badań z wolnej ręki, wspierających uniwersytety i instytuty badawcze.
  • Wsparcie lokalnego rolnictwa przez bezpośredni udział w zamówieniach publicznych – krótsze łańcuchy dostaw (bez pośredników),  więcej lokalnych produktów na stołach, łatwiejszy dostęp producentów rolnych do rynku publicznego
  • Obowiązkowy podział zamówień na mniejsze części, uproszczone kryteria kwalifikacji oraz wsparcie dla konsorcjów małych i średnich przedsiębiorstw.
  • Zwiększenie przejrzystości systemu poprzez publikację danych i odejście od kryterium najniższej ceny na rzecz najkorzystniejszej ekonomicznie oferty.
  • Cyfryzacja i automatyzacja procesów zamówień publicznych, w tym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, jako sposób na zwiększenie efektywności.
  • Utrzymanie proceduralnego charakteru zamówień publicznych, bez narzucania ideologicznych kryteriów, które mogą wypaczać konkurencję.

Müller wyraził również sprzeciw wobec prób wykorzystywania zamówień publicznych do realizacji ideologicznych celów, takich jak bezrefleksyjne wspieranie sektora zielonej gospodarki czy wprowadzanie obowiązkowych kryteriów socjalnych.

– Nie chodzi o blokowanie ekologii, lecz o to, by podatnicy nie finansowali jej drogą okrężną przez przetargi. Jeśli zielone rozwiązania są naprawdę konkurencyjne – wygrają uczciwie – zaznaczył.

Reforma systemu zamówień publicznych, którą zaprezentował Piotr Müller, ma na celu stworzenie bardziej sprawiedliwego, odporniejszego na kryzysy i przyszłościowego systemu zamówień publicznych w Unii Europejskiej. Wśród zaproponowanych rozwiązań znajduje się również utworzenie “białej listy” przedsiębiorstw, które będą miały uproszczony dostęp do zamówień publicznych, a także uproszczenie formularzy oraz elastyczne zasady reagowania na zmiany, takie jak inflacja czy zmiany w prawie pracy

– Nie możemy pozwolić, by Europa ugrzęzła na rondzie regulacji. Czas obrać kurs na rozwój, innowacje i sprawność instytucjonalną – podsumował Müller.

Raport eurodeputowanego Piotra Müllera zostanie teraz poddany dalszym pracom w Komisji IMCO, a następnie trafi pod głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

LINK do raportu: