
Ochotnicze Straże Pożarne stanowią jedną z najważniejszych instytucji, wokół których skupia się życie lokalnych społeczności. W Polsce działa ponad 16 tysięcy Ochotniczych Straży Pożarnych, zrzeszających ponad 690 tysięcy osób. Oprócz działalności bezpośrednio związanej z ratownictwem i ochroną przeciwpożarową jednostki OSP zajmują się również sportem, edukacją i wychowaniem oraz kulturą, co ma istotny wpływ na życie lokalnych wspólnot.
Pomoc dla Ochotniczych Straży Pożarnych w 2019 roku
Dzięki nowelizacji prawa o ochronie przeciwpożarowej jednostki OSP będą mogły ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie z budżetu państwa na zadanie, które nie są związane z walką z pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi zagrożeniami. Do ustawy o ochronie przeciwpożarowej, oprócz zadań związanych m.in. z gaszeniem pożarów, wpisano następujące zadania realizowane przez OSP:
- organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej, pozwalających na rozwinięcie sprawności wykorzystywanej w działaniach ratowniczych;
- organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
- upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
- propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.
Wysokość dofinansowania
Łącznie na cały kraj przeznaczono 82 mln zł na dodatkowe dofinansowanie dla OSP, czyli średnio 5 tys. złotych na OSP. Szczegóły aplikowania zostaną określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. To właśnie szef MSWiA będzie rozdzielał środki finansowe na podstawie wniosków złożonych przez ochotnicze straże pożarne za pośrednictwem komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej właściwego ze względu na teren działania tej straży.
Kiedy aplikować?
Dokładne zasady aplikowania zostaną określone rozporządzeniem. Po jego wydaniu informacje zostaną w tej zakładce zaktualizowane.
Prace legislacyjne
Bieżące prace nad rządowym projektem można obserwować na stronie Sejmu RP – link.