Wizyta w Wilnie stanowi potwierdzenie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego oraz efektywnej współpracy. Nasze kraje łączą bardzo dobre relacje, które przejawiają się w czasie rozmów i dyskusji.
Podczas polsko-litewskich konsultacji delegacja polskiego rządu omówiła współpracę na forum Unii Europejskiej, w tym na temat polityki klimatycznej, w kontekście przygotowań do październikowej Rady Europejskiej w sprawie klimatu.
Ważną kwestią były również wspólne działania gospodarcze oraz spojrzenie na Białoruś i sprawy wschodnie. Jednym z tematów była odbudowa po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19 oraz współpraca infrastrukturalna i energetyczna. Litwa zadeklarowała swój aktywny udział w inicjatywie Trójmorza, a to pozwala na kolejne lata współpracy przy m.in Via Baltica czy Rail Baltica.
Podczas wizyty premier Mateusz Morawiecki podpisał ważną deklarację w sprawie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego oraz ws. Białorusi Rozmowy w Wilnie to kolejny krok szefa polskiego rządu w kierunku koordynacji międzynarodowych działań dotyczących naszego wspólnego sąsiada.
W trakcie wizyty zostały podpisane, także inne ważne dokumenty:
– list intencyjny dotyczący wdrażania projektu uruchomienia kolejowego połączenia w relacji Wilno – Kowno – Białystok – Warszawa;
– harmonogram wdrażania deklaracji ws. oświaty polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej podpisanej w Warszawie 20 listopada 2019 r;
– list intencyjny ws. rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie i powstania w nim zaplecza dla działalności telewizyjnej „TVP Wilno”.
Łączą nas wspólne wartości, wspólna historia, ale cieszę się, że przede wszystkim łączy nas wspólna przyszłość. Cieszę się, że możemy budować ją pod znakiem wolności, pokoju demokracji i dobrobytu gospodarczego obu naszych narodów. – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.