Piotr Müller – poseł z Pomorza, rzecznik rządu premiera Mateusza Morawieckiego
Urodziłem się i wychowałem w Słupsku. Jestem prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Od 28 grudnia 2018 r. jestem posłem na Sejm RP. Do czerwca 2019 r. byłem wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego odpowiedzialnym za największą reformę nauki i szkolnictwa wyższego po 1989 r. tzw. Konstytucję dla Nauki oraz koordynację zadań związanych ze szkolnictwem wyższym – w tym nadzór nad uczelniami.
Obecnie pełnię funkcję rzecznika prasowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego oraz sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Działam społecznie na rzecz regionu Pomorza Środkowego – w szczególności Słupska i okolic.
Jako poseł IX kadencji Sejmu RP aktywnie zabiegam o dynamiczny rozwój naszego regionu poprzez m.in. dofinansowania do budowy i remontów dróg, inwestycje w lokalną uczelnię, wsparcie dla samorządów w ramach „Programu na rzecz zwiększania szans rozwojowych Ziemi Słupskiej na lata 2019-2024”. Jest to możliwe dzięki skutecznej i zrównoważonej polityce Prawa
i Sprawiedliwości, które dba o realizację obietnic wyborczych wobec szerokich grup społecznych.
Dziękuję Państwu za poświęcony czas i odwiedziny na mojej stronie internetowej. Mam nadzieję, że znajdą tutaj Państwo wszystkie niezbędne informacje. Zapraszam serdecznie do odwiedzania strony na bieżąco, a także obserwowania moich profili w mediach społecznościowych.
Piotr Müller
poseł na Sejm RP
sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Słupszczanin
Urodziłem się w Słupsku. Rodzicom zawdzięczam wychowanie w wartościach konserwatywnych. Zawsze powtarzali mi, że ciężką pracą można osiągnąć sukces, a porażki przekuwać w zwycięstwa. Moja mama, jako ciepła i czuła osoba, zaszczepiła we mnie wrażliwość na los innych ludzi. Natomiast mój tata jest dla mnie wzorem dążenia do celu oraz woli walki.
Mój tata – Edward Müller – był więźniem politycznym w okresie PRL, szefem podziemnych struktur NSZZ „Solidarność” na Pomorzu Środkowym, następnie Przewodniczącym Zarządu Regionu Słupskiego NSZZ „Solidarność” oraz członkiem Komisji Krajowej, posłem na Sejm RP X kadencji (1989-1991) z ramienia Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego oraz I kadencji (1991-1993) z ramienia NSZZ „Solidarność”. Został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
Historia jednego ü , czyli skąd się wzięło moje nazwisko
Mówi się, że książki mają swoja losy. Podobnie jest z nazwiskami. Moje „ü” jest częścią rodziny Müllerów od wielu pokoleń.
Żeby to wyjaśnić musimy cofnąć się do czasów, gdy królem był Stanisław August Poniatowski. To wtedy, blisko 250 lat temu, na wschodnich ziemiach RP, w późniejszej gminie Meducha, w woj. stanisławowskim osiedlił się mój pra, pra… dziadek. To on związał dzieje rodziny Müllerów z losami Polski.
W tle działa się wielka historia – były zabory, odzyskaliśmy niepodległość
i cieszyliśmy się wolną Polską. Następnie doświadczyliśmy okrutnego czasu wojny. To wtedy mój dziadek był żołnierzem Wojska Polskiego. Został internowany na Węgrzech, by później być więźniem w niemieckim obozie pracy. Po wojnie nastał mroczny czas PRL-u. Dziś znów możemy się cieszyć
z wolnej i suwerennej Polski.
Tymczasem, mimo burzliwych losów naszej ojczyzny, nazwisko rodowe pozostało niezmienne, włącznie z „ü”, które towarzyszy mojej rodzinie do dziś.
Rzecznik Rządu Premiera Mateusza Morawieckiego
W czerwcu 2019 r. premier Mateusz Morawiecki powołał mnie na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Premiera oraz rzecznika prasowego rządu. To ogromna odpowiedzialność, ponieważ odpowiadam za politykę informacyjną rządu. Moja praca to stały kontakt z dziennikarzami oraz komentowanie bieżących wydarzeń z kraju i ze świata. To też setki odbieranych telefonów
i wiadomości każdego dnia.
Już drugą kadencję nasz rząd ciężko pracuje i wprowadza kolejne zmiany po to, aby polepszać jakość życia wszystkich Polaków. Jako rzecznik rządu informuję opinię publiczną o aktualnych działaniach rządu premiera Mateusza Morawieckiego.
Dziennikarzy serdecznie zapraszam na podstronę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów skierowaną dla mediów.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego (2018-2019)
W latach 2015-2019 byłem związany z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od listopada 2015 r. do kwietnia 2017 r. byłem doradcą w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W lutym 2017 r. zostałem powołany w skład zespołu legislacyjnego przygotowującego projekt nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Od kwietnia 2017 r. byłem dyrektorem Biura Ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 15 stycznia 2018 r. premier Mateusz Morawiecki wręczył mi powołanie na funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Po roku działalności jako wiceminister zostałem powołany na sekretarza stanu. Tę funkcję pełniłem do czerwca 2019 r.
Poseł ziemi słupskiej
W grudniu 2018 r. złożyłem ślubowanie i oficjalnie objąłem mandat posła na Sejm RP. Jest to dla mnie wielkie zobowiązanie i dalsza motywacja do pracy. Jednym z głównych celów mojej kadencji w Sejmie RP jest ciągły rozwój naszego regionu – przede wszystkim w zakresie lokalnych inwestycji drogowych (w szczególności w ramach Funduszu Dróg Samorządowych oraz działanie na rzecz budowy trasy S-6 i DK21). Jako wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, ale także obecnie zabiegam o rozwój Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz aktywność w zakresie innych inwestycji ważnych dla naszego całego regionu. Celem priorytetowym były jednak starania o realizację „Programu na rzecz zwiększania szans rozwojowych Ziemi Słupskiej na lata 2019-2024”, zwanego „rekompensatami za tarczą antyrakietową”, z którego do naszego regionu trafi ok. 115 mln zł.
Praca w Sejmie RP to stały kontakt z lokalnymi samorządowcami i bieżące wspieranie ich działań. Jako poseł IX kadencji Sejmu doskonale wiem skąd wywodzą się moje korzenie i jak ważna jest dla mnie ziemia słupska. Dlatego nadal będę wspierał nasz region i usilnie zabiegał o jego dynamiczny rozwój.
Mój okręg wyborczy
Okręg wyborczy nr 26 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miast na prawach powiatu Gdyni i Słupska oraz powiatów bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, puckiego, słupskiego i wejherowskiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001.
Klub Prawo i Sprawiedliwość
U podstaw ideowych programu Prawa i Sprawiedliwości leży szacunek dla przyrodzonej i niezbywalnej godności każdego człowieka. Ochrona tej godności to naczelny obowiązek i uzasadnienie istnienia wspólnoty politycznej. Godność ta jest fundamentem najbardziej elementarnych praw osoby ludzkiej. Trzy z tych praw mają szczególne znaczenie – prawo do życia, prawo do wolności i zakorzenione w solidarności ludzkiej prawo do równości.
Biura poselskie
Zapraszam do kontaktu z moim biurem poselskim. Dane kontaktowe znajdują się tutaj.
„Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej. Tak mi dopomóż Bóg!”
Wykształcenie
Ukończyłem II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Słupsku otrzymując tytuł najlepszego absolwenta swojego rocznika. Następnie ukończyłem studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim (wynik bardzo dobry). Studiowałem w ramach prestiżowych indywidualnych studiów międzyobszarowych w Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych realizując zajęcia na Wydziale Prawa i Administracji, jak również m.in. w Instytucie Nauk Politycznych, Instytucie Stosunków Międzynarodowych, Instytucie Europeistyki, Kolegium Artes Liberales oraz w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych.
W trakcie studiów aktywnie angażowałem się w działalność samorządu studenckiego (byłem Przewodniczącym Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP – organizacji ustawowo reprezentującej ogół studentów Polski). Nie ukrywam, że ten okres mojego życia przyniósł mi ogromne doświadczenie, ale przede wszystkim licznych znajomych oraz przyjaciół. Dlatego też jako wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego wspierałem studentów, aby kolejne pokolenia młodzieży akademickiej budowały swoje obywatelskie postawy oraz umiejętność debaty, dialogu i dyskusji ponad podziałami. Ufam, że będą już niebawem tworzyć nasze polskie kadry przyszłości.
Nagrody i wyróżnienia
Każda otrzymana przeze mnie nagroda łączy się ze wspaniałymi wspomnieniami oraz dumą, że praca zostaje doceniona i dostrzeżona. W 2019 r. i 2020 r. zostałem uznany przez Dziennik Gazetę Prawną za jednego z 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce. W 2018 r. studenci przyznali mi nagrodę ProJuvenes w kategorii “Przyjaciel Samorządności Studenckiej”, a studencki i doktorancki ruch naukowy wyróżnił mnie nagrodą “SuperIkona 2018” za wspieranie ich działań.
W przeszłości byłem stypendystą: Prezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Słupska, programu Indeks Start2Star – Fundacji 2065 im. Lesława A. Pagi, Funduszu NSZZ „Solidarność”. Mieszkańcy Słupska wyróżnili mnie również II miejscem w plebiscycie „Róża Roku” organizowanym przez Tygodnik Teraz Słupsk. Byłem laureatem Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej, Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka oraz finalistą Olimpiady Historycznej i Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
W mediach
Rozwój infrastruktury drogowej Słupska
Konsekwentnie rozwijamy infrastrukturę drogową Słupska, a tym samym zmniejszamy korki. We wtorek podpisano umowę na budowę kolejnego etapu słupskiego ringu.