Piotr Müller
polityka. prawo. komunikacja.
Urodziłem się i wychowałem w Słupsku. Jestem dumny, że pochodzę z Pomorza i tu mam swoje korzenie. Z dumą reprezentuję nasze województwo w polityce i od wielu lat działam na rzecz stałego rozwoju naszego regionu.
- Jestem prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego.
- W czerwcu 2024 zostałem wybrany przez Pomorzan posłem Parlamentu Europejskiego.
- Od grudnia 2018 do czerwca 2024 reprezentowałem Pomorze jako poseł na Sejm RP - VIII, IX i X kadencji.
- W latach 2019-2023 pełniłem funkcję rzecznika prasowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego oraz sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
- Do czerwca 2019 r. byłem wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego odpowiedzialnym za największą reformę nauki i szkolnictwa wyższego po 1989 r. tzw. Konstytucję dla Nauki oraz koordynację zadań związanych ze szkolnictwem wyższym – w tym nadzór nad uczelniami.
Moje doświadczenie
Edukacja
Ukończyłem II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Słupsku otrzymując tytuł najlepszego absolwenta swojego rocznika.
Wybrany Przewodniczącym Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego
W trakcie studiów aktywnie angażowałem się w działalność samorządu studenckiego. Zostałem wybrany Przewodniczącym Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego i funkcję pełniłem przez dwa lata. To tu zdobywałem pierwsze doświadczenia jako reprezentant społeczności.
Wybrany Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP
Delegacje uczelni z całego kraju wybrały mnie Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP – organizacji ustawowo reprezentującej ogół studentów Polski). Nie ukrywam, że ten okres mojego życia przyniósł mi ogromne doświadczenie, ale przede wszystkim licznych znajomych oraz przyjaciół.
Współpraca z branżą IT
Przez kilka lat współpracowałem z branżą IT w zakresie projektów informatycznych, ale ze szczególnym uwzględnieniem kwestii prawnych w produktach i usługach cyfrowych.
Wykształcenie
Jestem też absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim (wynik bardzo dobry). Studiowałem w ramach prestiżowych indywidualnych studiów międzyobszarowych w Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych realizując zajęcia na Wydziale Prawa i Administracji, jak również m.in. w Instytucie Nauk Politycznych, Instytucie Stosunków Międzynarodowych, Instytucie Europeistyki, Kolegium Artes Liberales oraz w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego
W styczniu 2018 roku zostałem powołany na wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego. Z urzędem związany byłem już wcześniej - od 2015 pracowałem jako doradca, członek zespołu legislacyjnego, a także jako Dyrektor Biura Ministra.
Pierwsze ślubowanie Posła na Sejm RP
W grudniu 2018 dołączyłem do grona Parlamentarzystów i złożyłem swoje pierwsze ślubowanie jako Poseł na Sejm RP. Nieprzerwanie zasiadałem w tym zaszczytnym gronie aż do momentu wyboru do Parlamentu Europejskiego.
Powołanie na Rzecznika Rządu RP
W czerwcu 2019 r. premier Mateusz Morawiecki powołał mnie na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Premiera oraz rzecznika prasowego rządu. Funkcję sprawowałem do grudnia 2023 roku. Byłem rzecznikiem rządu w czasie najtrudniejszych wyzwań ostatnich lat, jakie spotkały Polskę, czyli m.in. pandemii COVID-19, kryzysu energetycznego oraz wojny w Ukrainie.
Wybrany do Sejmu RP IX kadencji
W październiku 2019 wyborcy z Pomorza wybrali mnie do reprezentowania ich w Sejmie RP.
Nominacja na Przewodniczącego Rady KSAP
W listopadzie 2021 zostałem Przewodniczącym Rady Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. L. Kaczyńskiego. Misją KSAP jest kształcenie i przygotowywanie do służby publicznej urzędników służby cywilnej oraz kadr wyższych urzędników dla administracji.
Nominacja na przewodniczącego struktur pomorskich PiS
W listopadzie 2023 Prezes Jarosław Kaczyński wręczył mi oficjalne powołanie na Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Prawo i Sprawiedliwość.
Ponownie wybrany do Sejmu RP X kadencji
15 października 2023 wyborcy po raz kolejny obdarzyli mnie swoim zaufaniem. Tym samym z największą liczbą głosów wśród kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w okręgu słupsko-gdyńskim zostałem Posłem na Sejm RP X kadencji.
Wybrany do Parlamentu Europejskiego
Mieszkańcy województwa pomorskiego wybrali mnie na swojego przedstawiciela w Parlamencie Europejskim. Hasłem mojej kampanii był "Rzecznik Spraw Pomorza", a moją misją jest dumnie reprentować moich wyborców.
Aktywność na arenie
międzynarodowej
ROdzina
Jestem dumny, że jestem z Pomorza
Urodziłem się w Słupsku. Mój Tata pochodzi z Gdańska, Dziadek z Kaszub, a Żona w powiatu sztumskiego. Tu jest moja Rodzina, tu są moje korzenie.
Rodzicom zawdzięczam wychowanie w wartościach konserwatywnych. Zawsze powtarzali mi, że ciężką pracą można osiągnąć sukces, a porażki przekuwać w zwycięstwa. Moja mama, jako ciepła i czuła osoba, zaszczepiła we mnie wrażliwość na los innych ludzi. Natomiast mój tata jest dla mnie wzorem dążenia do celu oraz woli walki.
Mój tata – Edward Müller – był więźniem politycznym w okresie PRL, szefem podziemnych struktur NSZZ „Solidarność” na Pomorzu Środkowym, następnie Przewodniczącym Zarządu Regionu Słupskiego NSZZ „Solidarność” oraz członkiem Komisji Krajowej, posłem na Sejm RP X kadencji (1989-1991) z ramienia Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego oraz I kadencji (1991-1993) z ramienia NSZZ „Solidarność”. Został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
Historia jednego ü , czyli skąd się wzięło moje nazwisko
Każda rodzina ma swoją historię. Moje „ü” jest częścią rodziny Müllerów w Polsce od wielu pokoleń.
Żeby to opowiedzieć musimy cofnąć się do czasów, gdy królem był Stanisław August Poniatowski. To wtedy, blisko 250 lat temu, na wschodnich ziemiach osiedlił się mój pra, pra… dziadek. To teren późniejszej gminy Meducha, w II RP woj. stanisławowskiego.
To mój pra pra … dziadek związał dzieje rodziny Müllerów z losami Polski.
W tle działa się wielka historia – były zabory, odzyskaliśmy niepodległość i cieszyliśmy się wolną Polską. Następnie doświadczyliśmy okrutnego czasu wojny. To wtedy mój dziadek Józef był żołnierzem Wojska Polskiego. Został internowany na Węgrzech. Następnie był pracownikiem przymusowym w III Rzeszy. Po wojnie pracował w Stoczni Gdańskiej w niezwykle trudnych czasach PRL-u. Dziś znów możemy się cieszyć z wolnej i suwerennej Polski.
Tymczasem, mimo burzliwych losów naszej ojczyzny, nazwisko rodowe pozostało niezmienne, włącznie z „ü”, które towarzyszy mojej rodzinie do dziś.
Hobby
Choć praca dla społeczeństwa to moja pasja, to w ciągu ostatnich lat nauczyłem się również poświęcać czas swoim bliskim oraz dla swojego zdrowia.
- Tenis stołowy i jazda na rowerze
- Astronomia
- Nowe technologie i cyberbezpieczeństwo